مهروان رود "||رودخانه نکا"|| معروف به "||مهروان رود"|| واقع در اعماق جنگل های کمیشان
مسجد كميشان مسجد در حال احداث روستاي كميشان
چشمه دره چشمه دره در اعماق جنگل كميشان
امامزاده غريب امام امامزاده غريب امام روستاي كميشان
قلعه دوك مناطق تاريخي قلعه دوك و قبرستان گبريها
شهداء كميشان يادگاران 8 سال دفاع مقدس روستاي كميشان
مجتمع ثامن الائمه كميشان مجتمع آموزشي پرورشي ثامن الائمه روستاي كميشان
باغ قاسمي باغ قاسمي از نقاط ديدني روستاي كميشان
غار كميشان غار تاريخي و 7000 ساله كميشان
نقشه هوائي كميشان كميشان از نگاه ماهواره
بهار و پائيز كميشان پائيز و بهار در كميشان
موقعیت فعلی : پایگاه اطلاع رسانی روستای کمیشان / مطالب
امروز پنج شنبه بیست و پنجم مهر ماه 1398 برابر با هجدهم صفر 1441 هجری قمری   و هفدهم اکتبر 2019 میلادی ساعت 14:56           بهشت طبرستان است اينجا *** كهن مهد دليران است اينجا *** حريم با صفاي مهروان رود *** بيا جانا ، كميشان است اينجا ...

قبر سرداران ايران كجاست ؟
قبر سرداران ايران كجاست ؟ تاریخ انتشار : دوشنبه 11 شهریور 1392 || 08:54:18
نمایش : 1930
نظرات : 0
قبر سرداران ايران كجاست ؟
سنگ قبرهائي كه شايد هرگز نديده باشيم ...

كميشان - سرويس مقالات عمومي

        این مزارها را شاید کمتر کسی بشناسد . مزار سردارانی که نام و رشادت هایشان در تاریخ ایران ثبت شده است اما سنگ قبرهایشان در گمنامی خاک می خورد .

نایت اسکین

كميشان - رئيسعلي دلواري


      انگلیس ها هنوز از نام او می ترسند. نامی که روزی بر اندام استعمارگران و متجاوزان انگلیس، لرزه می انداخت. «رئیسعلی دلواری» نماد مقاومت مردم جنوب ایران است. رهبر بزرگ نهضت مقاومت مردم جنوب ایران در برابر استعمارگران و سرداری که نام «دلیران تنگستان» را برای همیشه جاودانه کرد و خاک جنوب ایران ، رشادتهای او و همرزمانش را خوب به یاد دارد. کسی که 12 شهریور ماه سالروز شهادتش به نام « روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس» نام گذاری شد اما شاید کمتر کسی بداند که مزار این سردار بزرگ و نامی ایران ، جایی به غیر از بوشهر و دلوار و حتی خاک ایران است.

         رئیسعلی دلواری اما تنها کسی نیست که مزارش ، ناآشنا و غریب است. شاید سالروز شهادت این سردار بزرگ ایرانی بهترین بهانه باشد برای پرداختن به سرداران بزرگی که مزارشان بی نشان و غریب افتاده است .

كميشان - دليران تنگستان


دلاور دلوار ، غریب عراق

        « خانه ما كوه است و انهدام و  تخریب آن ها خارج از حیطه قدرت و امكان امپراطوری بریتانیای كبیر است . » این ، پاسخ رئیسعلی به نامه تهدیدآمیز بریتانیایی ها بود . آنها رئیسعلی و یارانش را تهدید کرده بودند که :«چنانچه بر ضد دولت انگلستان قیام و اقدام كنید ، مبادرت به جنگ می نماییم ، در این صورت خانه هایتان ویران و نخل هایتان را قطع خواهیم كرد . »

        رئیسعلی دلواری فرزند رئیس محمد ، كدخدای ده دلوار بود كه در سال 1299 هجری قمری متولد شد . او در عصر مشروطیت جوانی بیست و چهارساله ، بلند همت ، شجاع ، در صدق و وفا بی مانند بود . اگرچه سواد كامل و معلومات كافی نداشت ، اما پاكی سرشت و صفات حمیده او طوری بود كه زبانزد خاص و عام بود .

       رئیس علی بعد از این كه قوای اشغالگر انگلستان بوشهر را به تصرف خود درآوردند با شجاعتی وصف ناپذیر به مقابله پرداخت و شكست سنگینی بر قوای انگلستان وارد كرد و در حین مبارزه با دشمنان ایران ، از پشت مورد هدف گلوله یکی از سربازان خائن خود قرار گرفت و در منطقه تنگك صفر ، در بیست و سوم شوال 1333 هجری قمری به شهادت رسید .

كميشان - رئيسعلي دلواري


        پیکر او را ابتدا در نزدیکی امامزاده ای در روستای « کله بند » به خاک سپردند اما از آنجا که رئیسعلی وصیت کرده بود ، او را در نزدیکی بارگاه مولایش حضرت علی(ع) دفن کنند ، پیکر او به قبرستان وادی السلام شهر نجف در عراق منتقل و آنجا به خاک سپرده شد . جایی که شاید حتی کمتر کسی از زائران ایرانی عتبات عالیات هم از آن باخبر باشند .
 

نایت اسکین

كميشان - لطفعلي خان زند

سرداری که مزارش انباری شد

        مشتریان بازار تهران شاید هرگز ندانند مسیری که بارها آن را طی کرده اند و امامزاده ای که از کنارش گذشتنه اند ،  پیکر کسی را در خود جای داده که روزگاری  «شمشیرزن ترین جنگجوی شرق» بود .

      «لطفعلی خان زند» جوان شجاع و دلاور ایرانی که آخرین پادشاه سلسله زندیه در ایران بود ، تبحر خاصی در شمشیر زنی داشت. لطفعلی خان از مدود پادشاهان عادل و محبوب ایران بود که  در زمان صدارتش ، خدمات بزرگی برای توسعه و پیشرفت ایران انجام داد.لطفعلی خان زند مردی  راستگو ، جوانمرد ، صریح اللهجه و دارای اراده قوی بود . اصفاتی که او را بیشتر از همه ، شبیه به کریم خان زند می کند .

كميشان - لطفعلي خان زند

 

      او همانند كریم خان زند خوش خلق و دادگستر و نیك فطرت و با ترحم و نوع پرور بود و می گفت:«نمی توانم چهره ای اندوهگین را ببینم و نمی توانم تحمل كنم كه من سیر باشم وهم نوع من گرسنه.». گفته می شود او در مشرق زمین اولین كسی بود كه به فكر تاسیس نوعی بیمه اجتماعی افتاد كه البته عمرش كفاف عملیاتی كردن این فكر را نداد.

        لطفعلی خان زند ، سرانجام با خیانت « حاج ابراهیم خان کلانتر » حاکم شیراز و در حالی که پس از ساعت ها جنگ تن به تن و دلاورانه ، غرق در خون بود ، به اسارت آغامحمدخان قاجار افتاد و به فجیع ترین شکل ممکن به قتل رسید .

       پیکر او را در امامزاده زید تهران دفن کردند . جایی که حالا بخشی از بارار بزرگ تهران است و کمتر کسی از آن اطلاعی دارد . چند وقت پیش گزارش هایی منتشر شد که نشان می داد اتاقی که مزار لطفعلی خان زند در آن قرار دارد ، تبدیل به انباری شده است .

كميشان - لطفعلي خان زند


        برای یافتن آدرسی از آرامگاه و آستان مقدس در ورودیهای مختلف بازار هیچ تابلو و علامتی وجود ندارد و تنها منابع آدرس یابی مغازه داران و ساکنین آن منطقه هستند که باید به آدرسهای آنها اعتماد کرد . پس از گذر از چندین پیچ و راسته در بازار تهران تابلویی در جوار محل مورد نظر نصب شده که نشان می دهد که امامزاده زید(ع) در کجا قرار گرفته و به غیر از این تابلو که در جوار آستان نصب شده دیگر هیچ تابلوی دیگری از امامزاده یا حتی آرامگاه لطفعلی خان زند در طول بازار یا نصب نشده یا در انبوهی از جمعیت قابل مشاهده نیست.

         آرامگاه لطفعلی خان زند نیز در گوشه ای از محوطه امامزاده واقع شده اما گردشگران اجازه ورود به آرامگاه لطفعلی خان زند را ندارند چراکه در آرامگاه قفل شده و ورود به آن نیز با اجازه کتبی از میراث فرهنگی امکان پذیر است.

نایت اسکین

كميشان - ستار خان

سردار ملی ، جایی غیر از تبریز

        شاید اگر الان ااز شما بپرسند مزار «ستارخان» درکجا قرار دارد ؟ بلافاصله ذهن تان به سمت تبریز برود . شهری که زادگاه « سردار ملی » بود و شروع نهضت مشروطیت از آنجا شکل گرفت اما جالب است بدانید مزار ستارخان، جایی غیر از تبریز قرار دارد.

       زائران حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهر ری ، جایی است که پذیرای پیکر یکی از رهبران قیام مشروطه در ایران بوده است . سردار رشید و شجاع اهل تبریز که خاطره مبارزاتش در تاریخ ایران ثبت شده ، حالا در گوشه ای از صحن حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) آرمیده است .

     هرچند طی سالهای اخیر ، نوادگان ستارخان تلاش کرده اند تا پیکر او را با کسب مجوزهای شرعی ، از شهرری به تبریز منتقل کنند ، اما تا به حال چنین اقدامی انجام نشده است و مزار سردار ملی و دلاور تبریزی ، همچنان مهمان مردم شهر ری و تهران است .

كميشان - ستار خان

    

     ... و از اين نمونه بسيار ميتوان يافت و كم نيستند سرداراني كه براي سربلندي ايران در خون خود غلطيدند ، اما نسل حاضر كوچكترين اطلاعي از نام و ياد آنها ندارند ...

 

منبع : اينترنت
 نظرات :
ارسال نظر :
نام ، نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :