مهروان رود "||رودخانه نکا"|| معروف به "||مهروان رود"|| واقع در اعماق جنگل های کمیشان
مسجد كميشان مسجد در حال احداث روستاي كميشان
چشمه دره چشمه دره در اعماق جنگل كميشان
امامزاده غريب امام امامزاده غريب امام روستاي كميشان
قلعه دوك مناطق تاريخي قلعه دوك و قبرستان گبريها
شهداء كميشان يادگاران 8 سال دفاع مقدس روستاي كميشان
مجتمع ثامن الائمه كميشان مجتمع آموزشي پرورشي ثامن الائمه روستاي كميشان
باغ قاسمي باغ قاسمي از نقاط ديدني روستاي كميشان
غار كميشان غار تاريخي و 7000 ساله كميشان
نقشه هوائي كميشان كميشان از نگاه ماهواره
بهار و پائيز كميشان پائيز و بهار در كميشان
موقعیت فعلی : پایگاه اطلاع رسانی روستای کمیشان / اخبار
امروز یکشنبه بیست و هشتم مهر ماه 1398 برابر با بیست و یکم صفر 1441 هجری قمری   و بیستم اکتبر 2019 میلادی ساعت 07:57           بهشت طبرستان است اينجا *** كهن مهد دليران است اينجا *** حريم با صفاي مهروان رود *** بيا جانا ، كميشان است اينجا ...

اخبار مرتبط به موضوع

غار کمیشان ؛ اقامتگاه غارنشینان در انتظار طرح‌ شهرداری
غار کمیشان ؛ اقامتگاه غارنشینان در انتظار طرح‌ شهرداری تاریخ انتشار : پنج شنبه 25 تیر 1394 || 13:20:13
نمایش : 1610
نظرات : 0
غار کمیشان ؛ اقامتگاه غارنشینان در انتظار طرح‌ شهرداری
طرح های گردشگری برای غار کمیشان
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی
 
         شهرستان نکا بیش از 25 تپه و محوطه‌ تاریخی را در فهرست آثار تاریخی خود گنجانده است. در میان این تپه‌ها و محوطه‌ها غار کمیشان یکی از سایت‌های منحصر به‌فرد نکا به‌شمار می‌آید که هم‌اکنون منتظر طرح‌ شهرداری برای اجرای برنامه‌های حفاظتی و احیاء مجموعه است.
 
           «علی ماهفروزی» مدیر پایگاه پژوهشی گوهرتپه اما در خصوص وضعیت حفاظتی و فعالیت‌های باستان‌شناسی غار کمیشان به خبرگزاری میراث‌فرهنگی می‌گوید: تا این لحظه خطر جدی غار کمیشان را تهدید نکرده است و حفاظت‌ها و رسیدگی‌های میراث‌فرهنگی از این غار ادامه دارد.
 
غار کمیشان
 
       او در رابطه با فعالیت‌های پژوهشی این سایت باستانی می‌گوید: تاکنون بیش از دو فصل کاوش و گمانه زنی در داخل و بیرون از محوطه غار صورت نگرفته که این فعالیت‌ها نیز به‌دلیل نبود اعتبار قطع شده است. اما شهرداری نکا جهت احیاء‌ مجموعه درخواستی داده که میراث‌فرهنگی استان در حال بررسی این طرح است.
 
        ماهفروزی ادامه داد: اگر طرح شهرداری از نظر میراث‌فرهنگی قابل قبول و کامل باشد فضای بیرون غار  به این ارگان تحویل داده می‌شود تا آن‌ها بتوانند این مجموعه را احیاء کنند. این درحالی است که بخشی از بودجه‌ شهرداری را هم به فعالیت‌های باستان‌شناسی اختصاص دادیم تا پس از موافقت با این طرح از باستان‌شناسانی که پیش از این در مجموعه فعالیت کردند دعوت دوباره به کار شود.
 
علی ماهفروزی - غار کمیشان
 
       این باستان‌شناس همچنین به تصرف زمین‌های کشاورزی در اطراف غار اشاره کرد و گفت: کشاورزان زمین‌های نزدیک غار را که متعلق به منابع طبیعی است تصرف کرده‌اند و این‌ها مشکلاتی است که باید هرچه سریعتر پیگیری و مرتفع شود.
 
       درحال‌حاضر غار کمیشان به‌عنوان یکی از سایت‌های مهم باستانی کشور که در سال 79 به ثبت ملی رسیده است برای احیاء دوباره منتظر همکاری دستگاه‌های شهری استان‌ها است.
 
        چندی پیش فعالان میراث‌فرهنگی از شرایط نامناسب و حفاری‌ غیرمجاز در این غار باستانی خبر دادند که مدیر پژوهشی گوهرتپه از بازدید دوباره از این سایت در اسرع وقت خبر داد.
 


نظرات :
ارسال نظر :
نام ، نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :