مهروان رود "||رودخانه نکا"|| معروف به "||مهروان رود"|| واقع در اعماق جنگل های کمیشان
مسجد كميشان مسجد در حال احداث روستاي كميشان
چشمه دره چشمه دره در اعماق جنگل كميشان
امامزاده غريب امام امامزاده غريب امام روستاي كميشان
قلعه دوك مناطق تاريخي قلعه دوك و قبرستان گبريها
شهداء كميشان يادگاران 8 سال دفاع مقدس روستاي كميشان
مجتمع ثامن الائمه كميشان مجتمع آموزشي پرورشي ثامن الائمه روستاي كميشان
باغ قاسمي باغ قاسمي از نقاط ديدني روستاي كميشان
غار كميشان غار تاريخي و 7000 ساله كميشان
نقشه هوائي كميشان كميشان از نگاه ماهواره
بهار و پائيز كميشان پائيز و بهار در كميشان
موقعیت فعلی : پایگاه اطلاع رسانی روستای کمیشان / اخبار
امروز شنبه پنجم خرداد ماه 1397 برابر با یازدهم رمضان 1439 هجری قمری   و بیست و ششم می 2018 میلادی ساعت 06:35           بهشت طبرستان است اينجا *** كهن مهد دليران است اينجا *** حريم با صفاي مهروان رود *** بيا جانا ، كميشان است اينجا ...

اخبار مرتبط به موضوع

برنامه هاي تاسوعاي حسيني در كميشان
برنامه هاي تاسوعاي حسيني در كميشان تاریخ انتشار : دوشنبه 14 آذر 1390 || 23:38:46
نمایش : 1450
نظرات : 0
برنامه هاي تاسوعاي حسيني در كميشان
برنامه هائي هماندد سالهاي قبل اما با بي برنامگي و عدم ثبات رويه در انجام برنامه ها

كميشان – سرويس اخبار مذهبي


         از نخستين ساعات بامداد روز تاسوعا ، عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبداله الحسين (ع) در كميشان ، رنگ و بوئي تازه بخود گرفت . برنامه هاي روز تاسوعا با اجراي دعاي پرفيض زيارت عاشورا در حسينيه روستا آغاز شد . در اين مراسم كه از ساعت 6:30 صبح آغاز شد پس از مداحي و قرائت ادعيه ، به صرف صبحانه از حاضرين پذيرائي بعمل آمد . طبق برنامه هاي اجرائي چند سال اخير در كميشان ، ديدار با خانواده هاي معظم شهدا از ديگر برنامه هاي امروز بود .
        امسال تغييري كه براي اين ديدارها در نظر گرفته شده و شب قبل نيز اعلام شده بود ، ديدار با خانواده هاي همولايتي هاي درگذشته ، طي سال جاري  علاوه بر ديدار با خانواده هاي شهدا بود كه بعد از اجراي برنامه هاي بازديد مشخص گرديد كه اين برنامه نيز همانند اكثر برنامه هاي اعلام شده و اجرا نشده ،  فقط به اطلاع عموم رسيد و به مرحله اجرائي نرسيد و اين عدم ثبات در تصميم گيريها اسباب سردرگمي و اعتراض خانواده هاي عزادار را فراهم كرده بود كه با تهيه مواد لازم ، آماده پذيرائي از عزاداران بودند .
      پس از مراسم ديدار كه توسط دو گروه انجام شد ، طبق سنت چندين ساله ، دو هيئت عزاداري ( سينه زنان و زنجيرزنان ) در مزار محل بهم رسيدند و مراسم سلام علم ها انجام شد . سپس دو گروه با هم ادغام شده و با اجراي مراسم سينه زني و زنجير زني عازم حسينيه شده و ادامه عزاداري در حياط حسينيه پيگيري شد .
         بعد از اتمام مراسم در حياط حسينيه عزاداران حاضر متفرق و گروهي اندك وارد حسينيه شدند تا ادامه مراسم پيگيري شود . بعد از پذيرائي مختصر از سينه زنان حسيني مداحي مداح اهل بيت همولايتي حسن طاهرپور انجام شد و سپس حجت الاسلام طاهرپور به ايراد سخنراني پرداختند . همزمان با ظهر شرعي نماز ظهر عاشورا در حسينيه اقامه شد .
      ساليان سال است كه در روزهاي تاسوعا و عاشورا اهالي روستاي كميشان به دو قسمت شرقي و غربي ( تاته مله و گريل مله ) تقسيم شده و با انتخاب به اصطلاح يك دوست از قسمت مخالف ، ناهار روزهاي تاسوعا و عاشورا را در منزل يكديگر صرف مي كنند . امسال نيز روز تاسوعا نوبت اهالي تاته مله ( قسمت شرقي كميشان) بود كه ميزبان همولايتي هاي غربي ( گريل مله )باشند .
        طبق برنامه اعلام شده قرار بود كه جهت استقبال از هيئت عزاداران حسيني روستاي لاكتراشان ، راس ساعت 2:30 در حسينيه روستا تجمع صورت گيرد  . اما طبق روال همان عدم هماهنگي و برنامه ريزي درست ، همولايتي هاي لاكتراشاني ابتدا به روستاي شورابسر رفته و در حدود ساعت 4 بعد از ظهر وارد كميشان شدند تا بر اساس عدم مديريت در تصميم گيريها ، اهالي عزادار كميشان چند ساعتي در هواي سرد و سوزناك پائيزي با سرما دست و پنجه نرم كنند و چشم انتظار ورد هيئت لاكتراشاني بمانند .
        پس از ورود هيئت عزاداران لاكتراشاني و حضور در مزار روستا و اهداء فاتحه و اجراي مراسم زنجير زني در حياط حسينيه ، ادامه برنامه با پذيرائي ، مداحي مداح مهمان و سخنراني مبلغ ديني هيئت مهمان در داخل حسنيه ادامه پيدا نموده و در پايان با اجراي مراسم بدرقه به روستاي خود بازگشتند .
            بعد از اجراي نماز جماعت ، برنامه هاي شب عاشورا در حسينيه روستا آغاز شد و بگونه اي پيش رفت كه بي برنامگي موجود در آن باعث شد تا در پايان مراسم داد حاضرين به آسمان بلند شده و صداي استغاثه شان به فلك برسد .
          برنامه هاي مداحي طولاني مدت و بي محتوا و غير متعارف ، سخنان بين برنامه هاي غير ضروري و تكراري و غير مرتبط همراه با ارائه آمار مسجد در حال احداث از سوي همولايتي جناب آقاي عبدي كه متولي اصلي اجراي اين طرح مي باشند بجاي ده دقيقه اعلام شده در بيشتر از نيم ساعت ، همه باعث شدند كه نه تنها فرصتي براي حجت الاسلام طاهرپور باقي نماند تا به ايراد سخنراني بپردازند بلكه تعداي از برنامه هاي از قبل تعيين شده نيز جابجا شده و بجاي صرف شام در ساعت مقرر و حدود ساعت هفت شب ، در ساعت 8:45 دقيقه شب از حاضرين پذيرائي شده و متعاقب آن مراسم استقبال از هيئت عزادران شورابسر كه قرار بود ساعت 8 شب انجام شود با دو بار تمديد بعد از ساعت نه شب انجام شد .
          برنامه ورود ، استقبال ، عزاداري و پذيرائي از هيئت عزاداران ثاراله شورابسر نيز همانند گروه لاكتراشان برگزار شد . بعد از بدرقه هيئت شورابسري و چند برنامه جانبي ، اندك همولايتي هاي حاضر متفرق شدند تا خود را براي برنامه هاي روز عاشورا آماده كنند .


اخبار برنامه هاي روز عاشورا را در گزارش بعدي مطالعه فرمائيد .  
 نظرات :
ارسال نظر :
نام ، نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :