مهروان رود "||رودخانه نکا"|| معروف به "||مهروان رود"|| واقع در اعماق جنگل های کمیشان
مسجد كميشان مسجد در حال احداث روستاي كميشان
چشمه دره چشمه دره در اعماق جنگل كميشان
امامزاده غريب امام امامزاده غريب امام روستاي كميشان
قلعه دوك مناطق تاريخي قلعه دوك و قبرستان گبريها
شهداء كميشان يادگاران 8 سال دفاع مقدس روستاي كميشان
مجتمع ثامن الائمه كميشان مجتمع آموزشي پرورشي ثامن الائمه روستاي كميشان
باغ قاسمي باغ قاسمي از نقاط ديدني روستاي كميشان
غار كميشان غار تاريخي و 7000 ساله كميشان
نقشه هوائي كميشان كميشان از نگاه ماهواره
بهار و پائيز كميشان پائيز و بهار در كميشان
موقعیت فعلی : پایگاه اطلاع رسانی روستای کمیشان / اخبار
امروز شنبه پنجم خرداد ماه 1397 برابر با یازدهم رمضان 1439 هجری قمری   و بیست و ششم می 2018 میلادی ساعت 06:37           بهشت طبرستان است اينجا *** كهن مهد دليران است اينجا *** حريم با صفاي مهروان رود *** بيا جانا ، كميشان است اينجا ...

اخبار مرتبط به موضوع

عاشورا در كميشان
عاشورا در كميشان تاریخ انتشار : سه شنبه 15 آذر 1390 || 22:50:01
نمایش : 1578
نظرات : 0
عاشورا در كميشان
بزرگداشت عاشوراي حسيني با برگزاري مراسم سنتي در كميشان

كميشان - سرويس اخبار مذهبي

 

            با برگزاري مراسم شام غريبان در آغازين لحظات شامگاه امروز ، توسط عزاداران حسيني روستاي كميشان ، عزاداري دهه اول محرم به پايان راه رسيد . دهه اول محرم امسال با تمام فراز و نشيب ها و با مراسم سنتي چندين ساله اش به پايان رسيد در حالي كه عزاداري امسال رنگ و بوئي خاص داشت و چندان قابل توجه نبود .
            مراسم روز عاشورا كه سال هاي بسياري ست بدون برگزاري مراسم صبح طلوع برگزار ميشود با اجراي مراسم قرائت دعاي پرفيض زيارت عاشورا همراه با پذيرائي از حاضرين در حسينيه كميشان و از ساعت 6:30 صبح رسما آغاز شد . طبق يك سنت قديمي تا سالياني پيش رسم بر اين بود كه صبح روزهاي تاسوعا و عاشورا اهالي روستا با انجام مراسم سينه زني و اخيرا زنجير زني به امامزاده غريب امام كه در قسمت جنوبي روستا واقع مي باشد عزيمت كرده و در آنجا به عزاداري مي پرداختند . اين برنامه از چند سال پيش فقط در روز عاشورا اجرا شده و در روز تاسوعا مراسم بگونه اي ديگر كه در اخبار گذشته به اطلاع رسيد برگزار ميگردد .
          اما امسال ، برنامه عزيمت به امام زاده و عزاداري در آن مكان بگونه اي انجام شد كه اگر بگوئيم كسي آنرا احساس نكرد سخني به گزاف نمي باشد . حركت هيئت از داخل روستا كه هميشه با سينه زني يا زنجير زني تا جاده اصلي بود كوتاه شده و در محل امام زاده نيز مراسم بقدري كوتاه انجام شد كه اگر برگزار نميشد بهتر بود . پذيرائي از عزاداران كه همه ساله توسط خانواده مرحوم غريبعلي رستمي و شهيدان نادعلي و عبدالعلي رستمي انجام ميشود امسال نيز انجام شد . مداحي در حدود يك تا دو دقيقه توسط مداح اهل بيت همولايتي سيف اله رستمي و متعاقب آن سخنراني كوتاه مدت حجت الاسلام طاهرپور ، كل برنامه هاي اجرا شده بود كه در مدتي كمتر از بيست دقيقه بيشتر طول نكشيد و بگونه اي سريع انجام شد كه در راه بازگشت همولايتي هائي را ميديدي كه به سمت امام زاده در حال حركت بودند .

 

 عاشورا در كميشان

عاشورا در كميشان    عاشورا در كميشان

عاشورا در كميشان    عاشورا در كميشان

 

         پس از عزيمت به روستا از طريق ورودي غربي ، گروه زنجيرزني مراسم خود را شروع نمود . پذيرائي از عزاداران به صرف صبحانه برنامه اي ست كه چندين سال متوالي ست توسط خانواده شهيد علي اصغر نوروزي برگزار ميشود و امسال نيز از عزاداران به صرف صبحانه پذيرائي بعمل آمد . خانواده مرحوماني كه بعلت عدم هماهنگي بازديد هاي روز قبل سعادت پذيرائي از عزاداران را پيدا نكرده بودند وسايل پذيرائي را در اين روز به عزاداران تقديم ميكردند . ايستگاه صلواتي كه توسط هيئت هاي مذهبي و خانواده مرحوم قاسم گلدوست برپا شده بودند نيز وظيفه پذيرائي از عزاداران را به عهده داشتند .

 

عاشورا در كميشان     عاشورا در كميشان

عاشورا در كميشان

عاشورا در كميشان    عاشورا در كميشان


        مزار محل ، همه ساله مكان تجمع اهالي و مهمانان جهت تماشاي برنامه بهم رسيدن دو گروه از هيئت هاي عزاداري جهت مراسم سلام علم ها و برنامه سوال و جواب روز عاشورا مي باشد . گروهي كه از امامزاده مراجعت كرده با اجراي مراسم زنجيرزني و گروهي ديگر كه از حسينيه روستا با مراسم سينه زني حركت نموده اند در مزار روستا به هم رسيده و برنامه سوال و جواب كه بيانگر وقايع روز عاشورا و مصائب رفته بر اهل بيت مي باشد اجرا مي كنند كه شور و حالي عاشورائي در بين عزادران ايجاد مي كند . اين مراسم چند سالي ست توسط همولايتي حاج رجب گلدوست به عنوان گروه ميزبان ( سينه زنان ) و همولايتي سيف اله رستمي بعنوان مهمان برگزار ميشود و بعد از اتمام با اجراي برنامه سلام علم ها ، عزاداران به سوي حسينيه روانه شده و عزاداري در آنجا ادامه پيدا مي كند .

 

عاشورا در كميشان     عاشورا در كميشان

عاشورا در كميشان     عاشورا در كميشان

عاشورا در كميشان     عاشورا در كميشان

عاشورا در كميشان     عاشورا در كميشان


        بعد از اتمام مراسم عزاداري در حياط حسينيه ، جمعيت متفرق و گروهي جهت ادامه برنامه داخل حسينيه شدند   . پذيرائي مختصر ، مداحي توسط همولايتي اسماعيل عموئي ، جمع آوري هداياي مردمي براي مسجد در حال احداث روستا ، سخنراني حجت الاسلام طاهرپور و در انتها برگزاري نماز جماعت ظهر عاشورا از ديگر برنامه ها بود .
همانگونه كه در خبر قبلي به استحضار رسيد بر اساس سنت قديمي ، امروز نوبت اهالي غربي ( گريل مله ) بود كه از همولايتي هاي شرقي خود پذيرائي كنند . بر اساس اعلام قبلي قرار بود دسته روي به روستاي لاكتراشان راس ساعت 2:30 بعد از ظهر برگزار شود كه با اندكي تاخير در حدود ساعت 3 هيئت عزاداري روستاي كميشان به سمت لاكتراشان روانه شد و مورد استقبال اهالي آن روستا قرار گرفت . اجراي مراسم زنجير زني ، پذيرائي از عزاداران ، مداحي همولايتي سيف اله رستمي و سخنراني حجت الاسلام طاهرپور از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود كه با بدرقه اهالي عزادار لاكتراشان به پايان رسيد .
      پس از عزيمت به كميشان و اقامه نماز مغرب و عشاء جوانان سياه پوش روستا با شور و علاقه اي خاص و به ياد شام غريبان صحراي كربلا ، مراسم شام غريبان را با شكوهي خاص برگزار كرده و چون در حياط حسينيه خبري از اجراي تعزيه و مراسم سوزاندن خيمه ها نبود با سينه زني و مداحي بكار خود پايان دادند . پذيرائي به صرف شام نيز از ديگر برنامه هاي امروز بود كه برگزار شد تا اهالي با كوله باري از غم و اندوه به ياد سرهاي بريده صحراي كربلا و همنوا با ام المصائب زينب كبري (ع) در فراق ياران و اسارت اهل بيت به منزل بازگردند به اميد اينكه اين عزاداريها آغازي باشد جهت تحول عظيم دروني و پي بردن به اصلي ترين فلسفه قيام عاشورا در جهت بهره گيري در ادامه راه پر فراز و نشيب زندگي ...

 نظرات :
ارسال نظر :
نام ، نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :