مهروان رود "||رودخانه نکا"|| معروف به "||مهروان رود"|| واقع در اعماق جنگل های کمیشان
مسجد كميشان مسجد در حال احداث روستاي كميشان
چشمه دره چشمه دره در اعماق جنگل كميشان
امامزاده غريب امام امامزاده غريب امام روستاي كميشان
قلعه دوك مناطق تاريخي قلعه دوك و قبرستان گبريها
شهداء كميشان يادگاران 8 سال دفاع مقدس روستاي كميشان
مجتمع ثامن الائمه كميشان مجتمع آموزشي پرورشي ثامن الائمه روستاي كميشان
باغ قاسمي باغ قاسمي از نقاط ديدني روستاي كميشان
غار كميشان غار تاريخي و 7000 ساله كميشان
نقشه هوائي كميشان كميشان از نگاه ماهواره
بهار و پائيز كميشان پائيز و بهار در كميشان
موقعیت فعلی : پایگاه اطلاع رسانی روستای کمیشان / آداب و رسوم
امروز پنج شنبه بیست و پنجم مهر ماه 1398 برابر با هجدهم صفر 1441 هجری قمری   و هفدهم اکتبر 2019 میلادی ساعت 13:31           بهشت طبرستان است اينجا *** كهن مهد دليران است اينجا *** حريم با صفاي مهروان رود *** بيا جانا ، كميشان است اينجا ...

آداب و رسوم

        آداب و رسوم ، شامل شیوه‌های زندگی ، عادات و رسوم خاص یک ملت ، مردم و یا یک جماعت می‌شود. آداب و رسوم همچنین دارای ابعاد الزام و رضای عمومی شرکت ‌کنندگان در حیات اجتماعی نیز هست.


از دیدگاه جامعه شناسی ، آداب و رسوم رایج را می‌توان چنین تعریف کرد:
۱. مدل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اساسی و مهم رفتار که افراد به اجبار در یک محیط اجتماعی می‌پذیرند.
۲. مجموع رفتارهائی که به‌ صورت عادت در ‌آمده‌اند و افراد متعلق به‌ یک طبقه به انجام می‌رسانند و جامعه نیز در ترتیب ارزش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های او ، برای آنان معنائی نهان قائی است.

          در جاي جاي ايران ، اقوام و قوميتهاي مختلف با آداب و رسوم خاص خود زندگي مي كنند . برخي از اين آداب و سنن در بين اقوام مختلف مشترك و برخي ديگر مختص مي باشد . مراسم و آداب و رسومي همچون عروسيها ، عزاداريها ، جشنها ، لالائي ها ، شب نشيني ها ، بازيهاي محلي و ...

        در كميشان نيز ساليان سال است كه بسياري از آداب و رسوم و سنتها ، از نسلي به نسل ديگر انتقال يافته و بعضي به همان شيوه هاي اوليه و مواردي هم با اندكي تغيير و امروزي تر اجرا ميشوند و بعضي از آنها نيز به فراموشي سپرده شده و به تاريخ پيوسته اند .

         در اين صفحات تلاشمان بر اين است با استعانت از حافظه تاريخي مردان و زنان گذشته نه چندان دور روستايمان ، در زنده نگه داشتن اين آداب و رسوم و سنتها ، كه بيانگر تاريخ روستايمان هستند تلاش كرده و ميراثي ماندگار براي آينده گان بجاي گذاريم .

مديريت سايت